JAK  PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CIĄŻY?

CZY MOŻEMY PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WYSTĄPIENIA ZESPOŁÓW GENETYCZNYCH ORAZ WAD U DZIECI?

Odpowiedz brzmi: Zdecydowanie tak!!!!

W dzisiejszych czasach, kiedy narażeni jesteśmy na każdym kroku na stres, a macierzyństwo przesuwane jest na coraz późniejsze lata, przygotowanie do ciąży wydaje się mieć kluczowe znaczenie.

Dlaczego  to takie ważne!!

Odpowiednia podaż wielu pierwiastków oraz witamin może naprawdę uchronić przyszłe dziecko przed wieloma dysfunkcjami. Najnowsze badania pokazują, że:

  • Zajście w ciążę przy niedoborze witaminy D zmniejsza płodność i zwiększa ryzyko anomalii kostnych płodu.
  • Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej nawet o 70 %. Około 40-60 % matek dzieci z zespołem Downa ma właśnie niedobory tego pierwiastka !!!!
  • Brak w diecie witaminy B 12 poniżej 200 ng/l powoduje zwiększone występowanie wady cewy nerwowej aż czterokrotnie !  Proszę pamiętać – co druga Polka ma niedobór witaminy B 12 ! Uwaga ! 70-100 % matek dzieci z zespołem Downa ma niedobór tej witaminy !
  • Poziom TSH powinien wynosić poniżej 2,5 – wtedy bezpiecznie możemy starać się o maluszka
  • Co 10 kobieta w wieku rozrodczym ma niedokrwistość!!! Natomiast 30-70 % kobiet w ciąży w Polsce ma anemię, dlatego tak potrzebne jest oznaczenie poziomu ferrytyny. Jeśli przekracza on 60 ng/ml, to taka pacjentka ma wystarczające zapasy żelaza i nie wymaga jego uzupełniania. Niedokrwistość to zwiększona możliwość poronień, porodów przedwczesnych oraz wad płodu. Tymczasem jedno proste badanie może nam pomoc zmniejszyć to ryzyko do minimum.
  • Niedobory choliny w organizmie kobiety powoduje wzrost ryzyka rozszczepu kręgosłupa nawet o 55 procent!!! 90 % ciężarnych Polek nie spożywa zalecanej dawki choliny (450 mg/d).

Opisane przeze mnie niedobory można bardzo łatwo uzupełnić i dać sobie szansę na zdrowe macierzyństwo.

Zmiana naszych nawyków żywieniowych to następna kluczowa sprawa. Jemy za dużo, za tłusto  i za słodko. Co możemy zrobić? Czy ma to sens?

  • Ograniczenie picia kawy poniżej 300 mg na dobę zmniejsza ryzyko poronienia oraz ograniczenia wzrostu płodu .
  • Obniżenia wagi o 10 % przy nadwadze, czyli BMI powyżej 25 zmniejsza ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego.

Proszę pamiętać, że przed zajściem w ciążę możemy usunąć bądź  zredukować większość czynników ryzyka. Jeśli tego nie zrobimy zawczasu, nie będzie można tego naprawić ani w trakcie trwania ciąży ani po narodzinach dziecka.

Warto o to zadbać!

Dowodem jak ważne, by o tym głośno mówić jest fakt, że na rynku polskim jest ponad 80 preparatów dla kobiet w ciąży, ale tylko kilka z nich przeznaczone jest dla kobiet przygotowujących się do zajścia w ciążę.

Planując zatem ciążę – rozmawiajcie ze swoimi ginekologami o tym, jak najlepiej się do niej przygotować


+48 601 229 196