Wszyscy wiemy jak trudno jest leczyć zaawansowane nowotwory dlatego tak ważne jest regularne badanie i kontrola. Panie po 35 roku życia powinny mieć wykonane USG piersi raz w roku, a zwłaszcza te, które biorą leki antykoncepcyjne. MM piersi powinny wykonywać panie po 45 roku życia chyba, że w ich rodzinie występowały nowotwory piersi lub jajnika to o wiele wcześniej.
Drogie Panie badanie ginekologiczne musi być zawsze poparte badaniem ultrasonograficznym co najmniej raz na rok. Już niedługo w związku z rozwojem badań w kierunku wirusa HPV (będącego przyczyną rozwoju raka szyjki macicy) prawdopodobnie tradycyjna cytologia odejdzie do lamusa. Już wykonujemy badania w kierunku nosicielstwa tego wirusa. Są one o wiele bardziej dokładne i pozwalają na kontrolę szyjki macicy w zależności od wyniku co 3 lata, a nawet w niektórych przypadkach co 5 lat. Ja w swoim gabinecie wykonuje te badania i serdecznie zapraszam do kontroli. Dwa tygodnie temu uczestniczyłem w kongresie w Warszawie, poświęconym problemowi raka jajnika. Na świecie wciąż, niestety nie rozwiązana jest kwestia diagnostyki oraz wykrywania wczesnych postaci nowotworu. Apeluje, więc o to, żeby wszystkie kobiety regularnie kontrolowały się ginekologicznie, a zwłaszcza te panie, u których w rodzinie występował: rak piersi lub rak jajnika. Na dzisiejszych czasach możemy wykonać badanie na nosicielstwo BRCA1 i BRCA2, które może uchronić przed konsekwencjami strasznej choroby. Na podstawie tych danych, znana aktorka Angelina Jolie usunęła sobie profilaktycznie jajniki i piersi. Wśród natłoku spraw, często kobiety zapominają o regularnych, corocznych wizytach. Mogę polecić metodę amerykańską, trochę zabawną, ale skuteczną. Amerykanki odwiedzają swoich lekarzy w dniu swoich urodzin. Dzięki temu Uświadamiają sobie, że minął już rok. Niestety rak jajnika to dzisiaj pięta Achillesowa całego świata.
Tak naprawdę jest rozpoznawany bardzo późno i w formie zaawansowanej, ponieważ nie daje charakterystycznych objawów. Okresowe bóle podbrzusza, wzdęcia, uciski, objawy gastryczne, któż ich nie miał i to wiele razy w ciągu swojego życia? Przyznacie Panie, że te zmiany dość często towarzyszą innym chorobom i to najczęściej związanych z przewodem pokarmowym. TO CO ROBIĆ? Na pewno raz w roku badać się ginekologicznie, koniecznie z kontrolą USG, sondą dopochwową. Pamiętajcie Pani, że kobietami jesteście do końca życia. Niech, nikt nie wmawia wam, że macie taki, a taki wiek i nie musicie się badać lub robić wyników. Pacjentki z obciążonym wywiadem onkologicznym, u których w rodzinie występowały raki piersi lub raki jajnika, powinny wykonać badanie nosicielstwa genu BRCA1, BRCA2. W przypadku dodatniego wyniku są wpisane w specjalny program i muszą kontrolować sią co 6 miesięcy z oznaczeniem markerów CA-125, ROMA oraz od niedawna OVA1. Pacjentki z genami BRCA1 i obciążonym wywiadem onkologicznym, które już nie planują mieć potomstwa oraz mają powyżej 35 lat powinny rozważyć profilaktyczne usunięcie przydatków.
Przykładem może być znana aktorka Angelina Jolie. Osobiście w ciągu roku wykonuje takich zabiegów kilkanaście. W całej diagnostyce jajników pojawiło się ostatnio dwa nowe badania biochemiczne: test ROMA oraz najnowszy OVA1. Test OVA1 obecnie najczulszy może pokazać nieprawidłowości już 3 lata przed ich wykryciem za pomocą badań obrazowych. Niestety badania te nie mogą dać nam podstawy np. do wykonywania laparoskopii diagnostycznej, celem wykluczenia zmian, co może uratować wiele kobiet. Badanie obrazowe takie jak tomografia, rezonans, czy też PET, są pomocne, ale wykorzystuje się je w celu szerszej diagnostyki w dalszym etapie. Ja natomiast chciałem się skupić na badaniach przesiewowych, do których każda kobieta ma dostęp z ulicy.
Na koniec chciałbym poprosić oto, aby nie zaniedbywać badań ginekologicznych i rozmawiać ze swoimi mamami i babciami o ich chorobach kobiecych, bo to może mieć bardzo duże znaczenie.
W następnym artykule, postaram się odpowiedzieć na 2 pytania: Co robić, kiedy dziecko jest owinięte pępowiną? Oraz czy każdą torbiel jajnika należy leczyć operacyjnie?